Wycieki wody

Jak samemu znaleźć wyciek?

Rodzajów wycieków jest bardzo wiele: od bardzo prostych, które można namierzyć za pomocą prostej szklanki po głębokie wycieki kropelkowe – skrajnie trudne do namierzenia. Są też złudzenia wycieków, np: dolewanie wody do instalacji centralnego ogrzewania spowodowane uszkodzeniem naczynia przeponowego lub zaworu bezpieczeństwa. Zdarzają się też wycieki, które się zamykają i otwierają, np: na instalacji ciepłej wody użytkowej – pracująca kształtka potrafi „popuszczać” wodę w zależności od jej temperatury. Bardzo rzadko, ale również zdarza się, że drobinka piasku zatka na jakiś czas wyciek.

Od czego zacząć poszukiwanie wycieku?

Przede wszystkim trzeba ocenić logicznie „objawy” wycieku. Przykładowo jeżeli na ścianie pojawiają się wykwity wody i znikają po jakimś czasie to nie musi koniecznie oznaczać wycieku z instalacji. Woda może po prostu podsiąkać z gruntu po przez złą izolację fundamentów lub z nieszczelności kanalizy. Kształt oraz barwa takich plam nie pozostaje bez znaczenia. 

Prostym testem na szczelność instalacji wody użytkowej jest zakręcenie głównego licznika wody i pozostawienie zakręconych odbiorników przez dłuższy czas – po ponownym odkręceniu zaworu głównego, licznik nie powinien się ruszać. Jeżeli jednak jest nieszczelność to wodomierz wykona obroty. Polecam wykonanie testu najpierw na krótki czas np: 1h oraz na całą noc (oczywiście nie można w tym czasie korzystać z odbiorników wody: krany, WC, pralka itd.). Duży wyciek będzie widoczny przy krótkiej próbie, niewielki dopiero po dłuższym czasie. 

Oczywiście wodomierze mogą się okręcać bez wycieku, np: podczas wahań ciśnienia na sieci (przy uszkodzonym zaworze antyskażeniowym lub jego braku) lub po prostu są uszkodzone, ale to bardzo rzadkie przypadki. 

Jeżeli już doszliśmy do wniosku, że na pewno mamy wyciek to warto osłuchać za pomocą prostej szklanki miejsca przebiegu instalacji, szczególnie na ścianach gdzie instalacja jest płytko (UWAGA!! jeżeli słyszymy niewyraźne syczenie pod np. baterią prysznicową to nie należy takiego miejsca skuwać. Bardzo często zdarza się, że odgłos wycieku jest niesiony z pod posadzki nawet kilka metrów. Można taką baterie odkręci i „zajrzeć” na połączenia, ale pod żadnym pozorem nie należy skuwać tam płytek). 

Teraz słów kilka o tym jak profesjonaliści podchodzą do problemu wycieków.

Pierwszą czynnością jest sprawdzenie, czy faktycznie wyciek ma miejsce. Potrzebna jest tutaj podstawowa wiedza na temat instalacji wodnych stosowanych w budynkach. Czasem jednak instalacje nie są położone zgodnie ze sztuką i potrzebne jest wykonanie prostych testów, żeby sprawdzić „co do czego służy”. 

Kolejnym krokiem jest wykonanie prób szczelności na instalacjach – nie zawsze czynność ta jest obowiązkowa. Jeżeli wyciek jednoznacznie jest na którejś z nitek, pomijamy ten etap. Zalecam go natomiast po naprawie awarii w celu wykluczenia innego wycieku. 

W dalszych pracach używa się zaawansowanego oraz czułego sprzętu. 

Kamera termowizyjna.

Urządzenia tego typu pokazują rozkład temperatur badanej powierzchni. Wyciek gorącej wody w instalacji powinien dać obraz plamy ciepła. W tej metodzie ważna jest jednak wiedza operatora oraz czułość kamery. Nie wszystko co „świeci się na czerwono” jest wyciekiem. Poniżej wyciek w instalacji centralnego ogrzewania oraz ta sama instalacja w innym pomieszczeniu gdzie widoczne są trójniki. W takim wypadku wystarczy potwierdzić wyciek przy pomocy innego urządzenia i można „kopać”.

Dielektryczny miernik wilgoci.

Pozwala on określić wilgoć danego materiału na 4 cm w głąb, nawet jeżeli jest to ceramiczna płytka. Jest to bardzo ważne badanie ponieważ ta metoda bardzo zawęża obszar poszukiwań lub potwierdza miejsca wycieku. 

Analizator szumów zwany również geofonem.

Wyciek wody lub „syczącego” powietrza generuje charakterystyczny szum o odpowiedniej częstotliwości. Operator przy pomocy odpowiedniego urządzenia może usłyszeć miejsce awarii. Tu również potrzebne jest doświadczenie, zdarza się że odgłos wycieku niesiony jest rurami i czasem może mylnie wskazać miejsce, np. na wybrzuszeniu rury lub przy wychodzeniu do odbiornika.

Gaz znacznikowy.

jest to mieszanina azotu oraz wodoru. Wodór jako najmniejsza znana cząstka przenika przez materiały budowlane, fugi itd. Zadaniem operatora jest lokalizacja wodoru specjalnym czujnikiem. Jest to jedna z najlepszych metod, ale jest też bardzo czasochłonna.

Każde z wyżej wymienionych urządzeń ma swoje wady i zalety. Czasem można namierzyć wyciek używając tylko jednej z powyższych metod, jednak bardzo często by potwierdzić awarię w danym miejscu potrzebne jest zastosowanie ich kombinacji. 

Jak widać na opisanych przykładach precyzyjne określenie miejsca problemu jest możliwe bez niszczenia całych powierzchni budynku/mieszkania, nie należy jednak oczekiwać, że każdy wyciek jest taki prosty i wystarczy skuć jedną płytkę. Czasem przy skrajnie niesprzyjających warunkach lub braku jednoznacznych wskazań konieczne jest „popsucie” kilku miejsc. 

Lokalizacja wycieku - cena usługi.

Przed moim przyjazdem należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela oraz upewnić się czy ochrona obejmuje „poszukiwanie przyczyny szkody” – w zdecydowanej większości takie usługi są akceptowalne.  

Jeżeli nie macie Państwo polisy lub nie obejmuje ona poszukiwań to szczegółowy cennik za poszczególne działania opisałem na tej stronie

Poniżej klika przykładów "pracy z wyciekami"