Wady ukryte budynków

Czasem doprowadzenie do stanu właściwego to koszty kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z niektórymi problemami można się pogodzić, inne mogą szkodzić naszemu zdrowiu i należy natychmiast działać. Oto kilka popularnych przykładów:

  • Kuny w dachu lub wykonane przez nie szkody w ociepleniu. Izolacja termiczna przestaje skutecznie pełnić swoje zadanie przez co budynek pobiera więcej energii. Naprawa takich szkód to najczęściej rozbiórka dachówek i dołożenie wełny od zewnątrz. 
  • Zawilgocenia przegród budowlanych. Również często niewidoczne gołym okiem i również powodujące nadmierne wychłodzenie budynku. Tylko suche materiały stawiają właściwy opór cieplny.  W zależności od przyczyny zawilgocenia, skali problemu, rozwiązań materiałowy i technologicznych, koszty osuszenia mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.
  • Zagrzybienia i pleśnie na powierzchni ścian oraz wewnątrz przegród. Nierozłącznym elementem korozji biologicznej jest wilgoć, której nie widać gołym okiem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i mogą się one nakładać.
  • Mostki termiczne – ich występowanie jest nieuniknione np. na styku dwóch elementów. Mogą być one jednak ponadnormowe i powodować punkty rosy oraz nadmierni wychładzać pomieszczenia. Mostkami termicznymi nazywamy również punktowe braki lub przerwania izolacji niewidoczne gołym okiem. 
  • Niewłaściwe działanie wentylacji. Można powiedzieć, że to jeden z popularniejszych problemów, jednak jest bagatelizowany przez użytkowników ponieważ “wietrzą oni pomieszczenia”. Nie jest to ani optymalne, ani zgodne z wymaganiami technicznymi. Oprócz nadmiaru wilgoci, prawidłowo działająca wentylacja usuwa również inne zanieczyszczenia powietrza. Przykładowo dwutlenek węgla, którego nadmiar pojawia się bardzo szybko po zakończeniu wietrzenia jeśli w pomieszczeniach przebywają ludzie.  
  • Problemy instalacji elektrycznej – są on groźne z dwóch powodów. Pierwszy to możliwość zwarcia, a następnie pożaru oraz drugi możliwość porażenia prądem w przypadku kontaktu użytkownika z instalacją. Inne usterki to brak napięcia w gniazdkach lub tz. przebicia. Zdarza się, że wilgotna ściana “kopie” prądem. 
  • Źle zaprojektowana lub wykonana instalacja centralnego ogrzewania lub wody użytkowej. Tutaj przykładów złych efektów można przytoczyć bardzo dużo, od niewydolności układu CO do słabego ciśnienia w kranach. Również w tym punkcie oceniam żywotność oraz awaryjność instalacji.
Call Now Button